Awokado z pestki. Jak je posadzić, żeby wyrosło piękne drzewko?

INSPIRACJE
jak posadzić awokado z pestki

Awokado z pestki. Jak je posadzić, żeby wyrosło piękne drzewko?

Wiele miesięcy zajęło mi znalezienie dobrego sposobu na posadzenie awokado z pestki. W końcu znalazłam jedną dobrą metodę, dzięki której w mieszkaniu wyrósł mi las awokado.

Ja i rośliny doniczkowe to trudna miłość. Kocham zieleń i uwielbiam gdy w domu jest pełno kwiatów. Zdarzyło mi się jednak ususzyć kaktusa, mimo regularnego podlewania. Może po prostu nie byliśmy dla siebie stworzeni.

Dlatego teraz, gdy mam już sprawdzoną metodę inkubatora (bo tak ją nazywam), dzielę się nią na blogu. Może uratuje kogoś z Was i pozwoli cieszyć się nowymi drzewkami.

Jak przygotować awokado do posadzenia?

Oczywiście wyjmujemy pestkę z awokado. Ja kupiłam do tego specjalny nóż, który nie nacina pestki i pomaga sprawnie oddzielić cały środek od skórki. Pestką zajmujemy się możliwie najszybciej od wyjęcia z awokado.

jak posadzić awokado z pestki
jak posadzić awokado z pestki

Pestkę opłukuję pod wodą i obieram z brązowej skórki. Na dole jest taki „dziubek”, od którego łatwo zacząć zdejmowanie skórki. Obraną pestkę wkładam do słoika i wlewam tam odrobinę wody. Dół pestki musi być po prostu zamoczony w wodzie, ale pestka nie może w niej pływać. Szczelnie zakręcamy słoik, robiąc tym samym inkubator, i odstawiamy w słoneczne miejsce. Moje inkubatory stoją na parapecie, bo tam najczęściej jest ciepło i słonecznie. Zamiast słoika możesz użyć pojemnika na żywność. Taka pestka powinna stać w wodzie przez kilka dni, aż nie pęknie i nie wyrośnie z niej mały ogonek.

jak posadzić awokado z pestki

Wodę można zmieniać co kilka dni. Zazwyczaj takie wyklucie się ogonka trwa około tygodnia, dwóch. Gdy pestka pęknie, przetrzymuję ją jeszcze trochę w inkubatorze, żeby korzeń bardziej wyrósł. Następnie pestkę wsadzam do ziemi i pozwalam jej sobie radośnie rosnąć. Z tego co zauważyłam, awokado lubi mieć mokro i lubi słońce.

Wcześniej miałam wiele podejść do drzewek awokado i wszystkie kończyły się moją przegraną. Nie działały mi sposoby nakłuwania pestki, wkładania w nią wykałaczek i zostawiania w wodzie. Samo wsadzenie pestki do ziemi również nie jest dobrym sposobem.

jak posadzić awokado z pestki
jak posadzić awokado z pestki

Stosując metodę inkubatora, awokado wykluwają się jak szalone i moja kolekcja jest już naprawdę spora. Takie drzewko jest świetną ozdobą w mieszkaniu, ale co lepsze – idealnym prezentem, gdy idziesz odwiedzić znajomych.

jak posadzić awokado z pestki

Daj znać czy ta metoda sprawdziła się u Ciebie albo czy znasz jeszcze inne sposoby na wyhodowanie drzewka awokado.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *