Świece z naturalnego wosku – hit czy kit?

INSPIRACJE

Świece z naturalnego wosku – hit czy kit?

Kilka dni temu miałam okazję wziąć udział w warsztacie z robienia świec. Naturalne woski coraz szybciej zyskują popularność i spychają parafinę na dalszy plan. O co w tym tak naprawdę chodzi?
Czym są naturalne świece?

Naturalne świece zrobione są z naturalnych wosków: sojowych, pszczelich, rzepakowych itp. Niezależnie od rodzaju wosku naturalnego, każdy z nich ma takie same właściwości. Podczas palenia ich nie wydzielają się szkodliwe substancje, tak jak w przypadku parafiny, a dodatkowo mają korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie.

naturalne woski
Przestań wdychać tablicę Mendelejewa

Prawie każda świeczka, którą kupujesz w sklepie wykonana jest z wosku parafinowego. Dopiero niedawno świadomość konsumentów i miłośników świec wzrosła i zaczęli wybierać świece z wosków naturalnych. Jednak nie każdy zwraca na to uwagę.

Już sam fakt, że parafinę otrzymuje się z ropy naftowej, a dokładniej z odpadów produkcyjnych w procesie frakcjonowania benzyny z ropy naftowej, powinien wzbudzić nasze podejrzenia. Parafina jest bowiem najtańszym materiałem do produkcji świec, a spalanie jej wydziela niekorzystne na zdrowia substancje.

Naukowcy mówią, że aby parafina naprawdę szkodziła zdrowiu, trzeba ją palić regularnie przez kilka lat, ale przecież właśnie to niektórzy robią ze świeczkami. Uważam, że jeżeli mamy wybór parafina vs naturalne woski, lepiej sięgnąć po to drugie.

Warsztaty z robienia naturalnych świec by Zaradne

Spotkanie prowadziła Ola Michno, która w swojej firmie Zaradne zajmuje się warsztatami z rękodzieła, rzemiosła, hodowli roślin, gotowania i wielu innych dziedzin, np. robienia świec naturalnych. Warsztat potrwał dwie godziny i poza krótką, ale treściwą, częścią teoretyczną każda z uczestniczek zrobiła swoje trzy świece.

wosk sojowy
Świeca zapachowa z wosku sojowego

Wosk sojowy to chyba na ten moment najpopularniejszy wosk. Jest biodegradowalny, vegan friendly, nie emituje niebezpiecznych substancji, jest bezpieczny dla dzieci czy astmatyków, może być wielokrotnie przepalany i ma długi czas palenia.

Jest też doskonałym nośnikiem zapachu, dlatego zrobiłam z niego świecę zapachową. Dodałam do niego kompozycję zapachową, a nie czysty olejek eteryczny, ponieważ taka świeca sojowa służy przede wszystkim do ozdoby i dawania zapachu, a co za tym idzie długo się pali. Olejki eteryczne mają niską temperaturę spalania i nie należy ich mocno i długo podgrzewać.

Z tych emocji źle podpisałam swoją świeczkę i zapach to nie Kadzidło, a Drzewo sandałowe 🙂

Świeca do masażu z wosku sojowego

Tę świecę robiłam podobnie jak zapachową, tyle, że w tym przypadku dodałam już czysty olejek eteryczny oraz masło shea. Świecę do masażu pali się około 15 minut, dlatego jest bezpieczna dla olejków eterycznych. Ja dodałam swoje ulubione olejki: Kadzidłowca i Drzewko cedrowe, które moim zdaniem są idealne do masażu. To olejki uziemiające i wyciszające. Kadzidłowiec wspomaga wejście w stan medytacji, a Drzewko cedrowe odpręża i koi umysł i ciało. Właściwości oczyszczające olejku z drzewa
cedrowego mogą również pomóc w poprawie wyglądu skóry. Na pewno będę testować wykorzystanie olejków, których używam w świecach do masażu.

Jeżeli interesuje Cię temat olejków eterycznych napisz do mnie. Wprowadzę Cię w ten świat, zaproszę na mój webinar o olejkach i podzielę się swoimi olejkami.

Świeca z wosku pszczelego

Nasze kochane pszczoły poza miodem, obdarowują nas innymi darami takimi jak wosk, czyli surowiec wykorzystywany do budowy uli. Pszczoły, które pracują sobie przy budowie plastrów miodu, wydzielają ten materiał przez specjalne gruczoły znajdujące się na odwłoku. Wosk jest potem wytapiany, oczyszczany z zanieczyszczeń, a następnie poddany procesowi sterylizacji. O, taka historia. To najprostsza w wykonaniu świeca, bo wystarczy po prostu rozpuścić wosk i przelać go do naczynia. W tej całej prostocie, ta świeca ma jednak wspaniałe właściwości, pięknie pachnie miodem i oczyszcza powietrze.

Knoty

Przy produkcji świec używałyśmy knotów bawełnianych i drewnianych, które mocowałyśmy za pomocą gorącego kleju. Dokładne zamocowanie nie należy do najłatwiejszych, ale jak na pierwszy raz i tak poszło mi nieźle. Wracając na chwilę do świec parafinowych, stosowane w nich knoty bardzo często zawierają ołów, który stabilizuje je podczas spalania. Takie knoty są zabronione w produkcji w Europie, ale bardzo często w sklepach trafiamy na świeczki produkowane poza UE. To kolejny powód, aby zrezygnować ze świec parafinowych.

Zrób coś dla siebie

Robienie świec to nie tylko fajna zabawa, ale chwila relaksu. Jest też ekscytacja ze zrobienia swojego produktu od początku do końca. Nigdy wcześniej nie robiłam sama świec, bo wydawało mi się to skomplikowane i niedostępne. Teraz wystarczą małe zakupy: wosk, knoty i słoiczki i można się bawić w fabrykę świec dla siebie i najbliższych. Halo, moi znajomi! Już wiecie co Mikołaj przyniesie Wam pod choinkę 😉

warsztaty z Zaradne
Wyposażenie wnętrz - sprawdź na Ceneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *