Jak dbać o produktywność w ciągu dnia?

MOTYWACJA

Jak dbać o produktywność w ciągu dnia?

Ostatnie miesiące dały wszystkim w kość i namieszały w codziennym życiu. Trzeba było zorganizować się na nowo oraz poszukać metod, które ostudzą naszą głowę i zadbają o produktywność i dobrą organizację. Łap kilka moich sposobów na utrzymanie koncentracji na zadaniach, które mam do wykonania w ciągu dnia.
Wyrzucam rozpraszacze

Gdy zaczynam pracować, zawsze staram się usunąć z mojego otoczenia przedmioty, które mogą mnie rozpraszać. Dotyczy to rzeczy na biurku i zakładek w przeglądarce. Staram się, aby nie otaczało mnie dużo przedmiotów, a pod ręką były najpotrzebniejsze rzeczy takie jak długopis, notesy, kalendarz czy szklanka z wodą. O tym, jak ja zaaranżowałam swoje domowe biuro, napisałam w tym tekście Lumos! – czyli jak stworzyć kreatywną przestrzeń za 50 zł.

Dbam o robienie przerw

Nie korzystam z żadnej techniki robienia przerw, takich jak np. Pomodoro. W swoim telefonie mam zawsze ustawionych kilka budzików w ciągu dnia o bardzo różnych porach. Dźwięk alarmu wyrywa mnie z wiru pracy i przypomina, że warto spojrzeć na zegarek. Bywało tak, że wydawało mi się, że minęło 30 min, a tak naprawdę nie ruszyłam od komputera przez 3h. Teraz staram się tego unikać. Jeżeli robię przerwę dbam o to, żeby odejść od monitora i nie zaglądać do telefonu. Wychodzę na balkon, robię szybkie ćwiczenia fizyczne, biorę prysznic lub czytam kilka stron książki itp.

Latam samolotem

A dokładniej włączam tryb samolotowy. Gdy wieczorem siadam np. do pisania tekstu, włączam na komputerze i telefonie tryb samolotowy. Nie ma opcji, żeby ktoś mi przeszkodził. Raz na jakiś czas sprawdzam, czy nikt nie dzwonił, ale poza tym – nie ma mnie dla nikogo.

Sadzę drzewa

Kiedy widzę, że moja ręka często sięga po telefon i scrolluje Instagram, włączam sobie aplikację Forest, która blokuje dostęp do innych aplikacji, takich jak np. Instagram, Twitter, Facebook, na czas jaki sam sobie wybierzesz. Podczas odliczanego czasu, aplikacja sadzi wirtualne drzewo. Jeżeli tylko będę chciała otworzyć Facebooka lub inną aplikację spoza mojej Whitelist (listy dozwolonych aplikacji) moje drzewko umrze. A przecież tego nie chcemy… Aplikacja wykorzystuje fajny system gamingowy. Można budować swój las i zbierać coinsy, za które można kupić inne sadzonki lub podkłady muzyczne, które mogą lecieć sobie w tle. Twórcy Forest współpracują z organizacją Trees for the Future, która za zebranie odpowiedniej ilości coinsów, sadzi prawdziwe drzewo. Dzięki apce Forest wyrobiłam sobie nawyk sięgania przed snem za książkę, a nie za telefon.

Planuję dzień

Może i nudne, może i oklepane, ale jakże skuteczne. Miewam dni, podczas których bardzo dużo się dzieje, a liczba zadań do wykonania jest stresująca. Wtedy pomaga mi oczyszczenie głowy i wyrzucenie wszystkiego na kartkę papieru. Planuję każde, nawet najmniejsze zadanie, które muszę wykonać tego dnia i krok po kroku sobie odhaczam. Nie martwię się, że o czymś zapomnę, a takie uczucie często mi wcześniej towarzyszyło. Zastanawiałam się czy naprawdę mam teraz wolną chwilę, czy po prostu o czymś zapomniałam. Kartka papieru i długopis (może to być też aplikacja) zabierają z mojej głowy cały bałagan związany z zapamiętaniem co muszę zrobić.

Słucham odpowiedniej muzyki

Właściwie to słucham jej cały czas, ale gdy muszę się skupić, ona też potrafi być moim rozpraszaczem. Na czas koncentracji potrzebuję muzyki, której nie znam, najlepiej bez słów, tak abym nie mogła śpiewać sobie pod nosem. Najczęściej jest to zespół City of The Sun i Emancipator.

Coraz częściej jest to również muzyka z gier. Moje ulubione soundtracki to Wiedźmin, Journey, Horizon Zero Dawn, ale cały czas odkrywam nowe. Teraz słucham soundtracku z Detroit Become Human. W odpowiedziach na mojego tweeta znajdziesz wiele polecajek.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że znalazłeś lub znalazłaś dla siebie fajny sposób na podtrzymanie produktywności w ciągu dnia. Będzie super, jeżeli podzielisz się swoimi sposobami. Dobrych pomysłów nigdy za wiele. Trzymaj się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *