Dlaczego warto szczotkować ciało i jak to robić?

NAWYKI

Dlaczego warto szczotkować ciało i jak to robić?

Jeżeli masz ochotę na szybkie i skuteczne domowe SPA, wypróbuj szczotkowanie ciała.

Wiele razy widziałam w Internecie ładne drewniane szczotki i posty o szczotkowaniu ciała. Wtedy nie wiedziałam jeszcze jak przyjemny i potrzebny jest to zabieg. Ten rytuał przywędrował z Azji i jest stosowany w medycynie chińskiej i ajurwedzie w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.

Czym jest szczotkowanie ciała?

To rodzaj naturalnego masażu połączonego z peelingiem. Pomaga ujędrnić i wygładzić skórę. Wspomaga nie tylko zdrowy wygląd ciała, ale i niektóre procesy w nim zachodzące.

Dlaczego warto szczotkować ciało?

Tak jak wspomniałam wcześniej, szczotkowanie to przede wszystkim peeling połączony z masażem. Szczotka idealnie usuwa martwy naskórek, co sprawia, że skóra jest bardziej jędrna i po prostu ładniej wygląda. Moja skóra po szczotkowaniu jest miękka i gładka.

Usunięcie martwego naskórka to również sposób na wrastające włoski po goleniu. Usunięty naskórek nie zatyka już ujścia mieszków włosowych i pomaga włoskom wydostać się na zewnątrz. A to, oznacza koniec z czerwonymi kropkami po goleniu.

Szczotkowanie ciała to również chwila relaksu. Na początku szczotkowanie może być trochę nieprzyjemne, bo skóra musi się do tego przyzwyczaić, ale po kilku dniach docenisz ten rytuał i chwilę dla siebie.

Szczotkowanie stymuluję naszą skórę i pobudza krążenie krwi. Szczotkując nogi przed snem, rozwiązałam problem zimnych stóp pod kołdrą 😉 Szczotkowanie polepsza także ruch limfy.

Czym jest limfa? Kliknij tu.
Limfa to naturalny płyn tkankowy, który cały czas krąży w układzie limfatycznym człowieka. Ten układ to przede wszystkim naczynia i węzły chłonne. Limfa transportuje białka i limfocyty z powrotem do układu krążenia. Węzły chłonne są bardzo ważnym elementem układu odpornościowego człowieka. Wytwarzają i uwalniają do limfy limfocyty T. Ich główną rolą jest rozpoznawanie i likwidacja nieprawidłowych komórek zawierających wirusy i bakterie.
Jak szczotkować ciało?

Najlepiej regularnie, bo tylko wtedy uzyskasz najlepsze efekty. Wystarczy, że szczotkować skórę 5 minut dziennie, rano i wieczorem. Rano, aby pobudzić skórę i dodać sobie energii, wieczorem aby się zrelaksować przed snem i rozgrzać np. stopy. Ja szczotkuję skórę na sucho, ale wiem, że można to robić również na mokro.

Weź do ręki szczotkę i przyłóż ją do skóry pod lekkim kątem. Istnieje zasada w szczotkowaniu ciała, że należy to robić od dołu, do góry, czyli od stóp w kierunku serca. Wiąże się to z limfą, o której pisałam wyżej. Szczotkuj skórę okrągłymi ruchami.

źr. pinterest.com/koraorganics

Na początku rób to delikatnie, aby nie sprawiać sobie bólu i nie zniechęcić się. Gdy skóra przyzwyczai się do nowych doznań, możesz szczotkować ją mocniej. Wiadomo, że tam gdzie skóra jest delikatniejsza, czyli na szyi, biuście, twarzy – skórę szczotkujemy delikatnie i z wyczuciem. Poszaleć za to możemy na nogach, udach i pośladkach.

Oczywiście omijaj wrażliwe miejsca oraz wszelkie ranki i zaczerwienienia.

Jaką szczotkę wybrać?

Najlepiej z naturalnym włosiem. Czy należy wybrać miększe czy twardsze to już indywidualna sprawa. Ważne, żeby szczotka miała zamocowany pasek, który pomaga w szczotkowaniu np. pośladków. Moja szczotka wykonana jest z drewna bukowego, a włosie to naturalne włókno z agawy (tampico).

Małe przyjemności

I tak oto wygląda szczotkowanie ciała. Warto wprowadzić ten rytuał w swoje życie. Szczotkowanie skóry kilka minut dziennie to pobudzenie i dobra energia dla naszego ciała. Bardzo lubię takie proste sposoby na wsparcie swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. A Ty, szczotkujesz swoją skórę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *