Daj się zaprosić na rozmowę, czyli jak nie popsuć swojego CV

PRACA I EDUKACJA

Daj się zaprosić na rozmowę, czyli jak nie popsuć swojego CV

Zanim zabierzesz się za tworzenie tego dokumentu aplikacyjnego, zastanów się czym tak naprawdę jest dobre CV. Czy powinno zajmować jedną stronę czy dwie? Czy dodać w nim swoje zdjęcie? A co z datą urodzenia?

Jedno jest pewne – dobry dokument aplikacyjny to dokument aktualny, prawdziwy i starannie przygotowany. Tak jak poznając kogoś nowego, przyjmuje się, że mamy 11 sekund, aby zrobić na jakimś dobre wrażenie, tak samo jest w przypadku CV. Ten dokument jest naszą wizytówką i to on będzie nas reprezentował w pierwszej kolejności. Zadanie jest bardzo ważne, bo

jedynym celem CV, jest zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.
Wizualna strona CV

Jak myślisz ile CV musi przejrzeć rekruter podczas procesu rekrutacji? Mi też się wydaje, że dużo. Rekruter zazwyczaj ma bardzo mało czasu, aby zapoznać się z Twoim CV, dlatego aby ułatwić mu pracę, a przy okazji zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę, zminimalizuj ilość tekstu w swoim dokumencie.

Podstawowe dane

Nie podpisuj numeru telefonu i maila, że to numer telefonu i mail. Rekruter też człowiek, widzi co tam jest napisane 🙂 To samo dotyczy imienia i nazwiska. Nie musisz umieszczać również swojej daty urodzenia, wiek nie powinien determinować o przyjęciu do pracy. Nie podawaj również swojego adresu, jest on rekruterowi do niczego nie potrzebny. Jeśli będzie – to dopiero przy podpisywaniu umowy, a na to jeszcze za wcześnie. Pamiętaj o ochronie swoich danych osobowych.

Możesz również pod podstawowymi danymi (imię, nazwisko, kontakt)  napisać, maksymalnie 2 zdania, o tym dlaczego chcesz dostać tę pracę/jaki jest Twój cel w tej pracy/jaki jest twój cel życiowy (jeżeli jest związany z tą pracą)/podsumowanie zawodowe. To takie krótkie przedstawienie się rekruterowi.

Kompetencje

Niżej możesz wypisać maksymalnie 5 swoich kluczowych kompetencji. Wróć do oferty, która Cię zainteresowała i sprawdź jakie kompetencje wymagane są na tym stanowisku. Jeżeli je posiadasz wypisz, jeżeli nie wypisz te, które posiadasz i Twoim zdaniem przydadzą się na tym stanowisku.

CV może mieć stronę A4. Jeżeli informacje o Tobie nie mieszczą się na jednej stronie, zadbaj o to, aby treści zapełniły przynajmniej połowę drugiej strony. Jeżeli CV ma zawierać więcej niż jedną stronę, niech informacje będą starannie dobrane i naprawdę istotne.

A co ze zdjęciem?

Nie ma wymogu dodawania swojego zdjęcia do dokumentu aplikacyjnego. Dobrze jednak, jeżeli nasze CV ma jakąś twarz. Pamiętaj, aby zdjęcie było bardziej oficjalne niż nie. Powinno również podobać się tobie, w końcu to twój dokument aplikacyjny.

Zadbaj o edycję tekstu: wyjustowania, małe i wielkie litery, punktory, literówki, chronologię.

Szablon

Nie przesadź z szablonem i kolorami. Jeżeli szukasz szablonu, polecam stronę Canva. Mają bardzo dużo darmowych, ładnych szablonów do tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Zajrzyj też na stronę firmy do której aplikujesz i zobacz jaką mają kolorystykę. Wykorzystaj ich główne kolory, może rekruter to doceni… 😉

Merytoryczna strona CV

Dobre CV to również CV skoncentrowane na osiągnięciach.

Unikaj wypisania tylko nazwy stanowiska oraz nudnej listy obowiązków. Takie informacje mało o tobie mówią. Wykorzystaj to miejsce do opisu co udało ci się osiągnąć na danym stanowisku, pokaż siebie od jak najlepszej strony, pisząc o obowiązkach językiem korzyści.

Jeżeli nie masz doświadczenia w branży, do której właśnie aplikujesz poszukaj umiejętności zdobytych na poprzednich stanowiskach, które mogą przydać się w przyszłej pracy. Rozłóż na najmniejsze części całe swoje doświadczenie i wybierz te istotne elementy, które mogą zainteresować przyszłego pracodawcę.

Nie skupiaj się tylko na Edukacji i Doświadczeniu zawodowym. Opisz wszystkie, istotne w kontekście oferty i przyszłego stanowiska, dodatkowe aktywności takie jak: szkolenia, wolontariaty, projekty, warsztaty czy publikacje.

Pozostałe wskazówki

Pamiętaj o umieszczaniu najważniejszych informacji na początku dokumentu. Jeżeli twoja edukacja jest ważniejsza i bardziej istotna w kontekście przyszłej pracy umieść ją przed Doświadczeniem zawodowym.  Jeżeli temat twojej pracy dyplomowej wiąże się z branżą, stanowiskiem o które aplikujesz, umieść go przy informacji o ukończonej szkole.

Moje wykształcenie to psychologia, doradztwo zawodowe i edukacyjne i coaching kariery. Najwięcej doświadczenia zawodowego mam w marketingu i obsłudze kanałów social mediowych. Jeżeli będę aplikować na stanowisko doradcy zawodowego najpierw napiszę o swoim wykształceniu i projektach, które robiłam w szkołach, a dopiero później opiszę doświadczenie zawodowe.

Podsumowując

Nie trzymaj się sztywno szablonów z Internetu. To jest twój dokument i to Ty stwórz go sam od początku do końca, tak jak uważasz to za najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *