Zmiana pracy bez zmiany pracy – czyli czym jest job-crafting? Odbierz zniżkę na warsztat!

PRACA I EDUKACJA
Zmiana pracy bez zmiany pracy.

Zmiana pracy bez zmiany pracy – czyli czym jest job-crafting? Odbierz zniżkę na warsztat!

Przeczytaj o metodzie, dzięki której, prawdopodobnie bardziej polubisz swoją pracę i dostrzeżesz jej sens. Nie musisz zmieniać pracy, żeby na nowo poczuć, że robisz coś ważnego. Wiesz jaki jest najbardziej nieszczęśliwy zawód świata?

Taki, do którego osoba jest niedopasowana. O metodzie job-craftingu usłyszałam pierwszy raz jeszcze na studiach z doradztwa zawodowego, ale dopiero Kameralny warsztat on-line „Job-crafting w akcji” przeprowadzony przez Asię z Warsztatowni Kariery pokazał mi w teorii i praktyce czym tak naprawdę jest kraftowanie, czyli „rzeźbienie” swojej pracy.

W tekście nie skupiam się na job-craftingu od strony naukowej, bo o tym piszą mądrzy ludzie w swoich książkach. To też nie jest tekst sponsorowany 🙂 Chcę po prostu pokazać Ci, jak jeden dwudniowy warsztat, może dać przestrzeń do zastanowienia się nad tym, kim jestem w swojej pracy i jak w codziennych zadaniach wykorzystać swoje mocne strony i pasje.

Przygotowania do warsztatu

Odchodząc na chwilę od tematu job-craftingu, chcę pochwalić Asię za wspaniałe przygotowanie tego dwudniowego warsztatu. Warsztat pierwotnie miał odbyć się poza Internetem, ale finalnie został przeformułowany i przeprowadzony online. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że na kilka dni przed warsztatem pod moimi drzwiami kurier zostawił całkiem sporą paczkę. Były tam wszystkie materiały szkoleniowe, które zobaczysz na kolejnych zdjęciach. Awesome!

Własnie trwają zapisy na drugą edycję warsztatu „Job-crafting w akcji„. Na końcu tekstu czeka na Ciebie niespodzianka – kod, dzięki, któremu kupisz wejściówkę na warsztat w promocyjnej cenie.

Kawałek teorii, ale tylko kawałek.

Najprościej o job-craftingu można powiedzieć, że jest to „przekształcanie pracy„. W tym przekształcaniu nie chodzi o tworzenie czegoś od nowa, a zmienianie, bazując na tym co mamy tu i teraz. Mądre książki mówią, że „job-crafting to zjawisko samodzielnego dopasowania pracy do własnych potrzeb i preferencji, które wynika z oddolnej inicjatywy pracownika.”

Ale jak to, pracownik może sam zainicjować zmianę? A no, może. Zarówno on, wykorzystując swoje mocne strony, jak i organizacja dając mu wystarczający poziom autonomii. Jak to wygląda w praktyce?

Liczą się nawet drobne zmiany

Przekształcanie swojej pracy, a więc dokonywanie w niej nawet malutkich zmian, pozwala pracownikowi budować przekonanie, że ma wpływ na rzeczywistość, która go otacza.

Należy zastanowić się, co mogę zrobić by pracowało mi się lepiej, w oparciu o moje mocne strony, wartości i preferencje. Nie należy myśleć o tym, jak o projektowaniu zupełnie nowego stanowiska, bo przecież nie zawsze potrzebujemy tak dużych zmian, jak zmiana pracy. Chodzi o skupienie się na tym, co już mamy oraz na analizie poszczególnych zadań w pracy. Kameralny warsztat on-line „Job-crafting w akcji” dał mi przestrzeń, żeby przeanalizować moje stanowisko pracy pod kątem wykonywanych zadań, oczekiwań czy wymagań.

Nie będę zdradzać Ci całego przebiegu warsztatu, bo jeżeli chcesz wziąć w nim udział, to popsuję Ci niespodziankę. Wspomnę tylko o kilku ćwiczeniach i moich obserwacjach, które namieszały mi (pozytywnie!) w głowie w kontekście postrzegania swojej pracy.

Moja praca z lotu ptaka

Gdy świat pędzi, a my z nim, odhaczając kolejne zadania do wykonania, bardzo ciężko jest zatrzymać się i zastanowić co ja tak naprawdę robię w pracy. Ile zadań jest na mojej głowie i na czym one polegają? Czy dobrze zarządzam swoim czasem? Czy właściwie ustalam priorytety? Z pomocą przychodzi tu ćwiczenie z tworzeniem mapy – diagramu – w którym kategoryzowałam zadania pod kątem priorytetów, czasochłonności i tego czy wykonuję je sama czy wymagają one zaangażowania innych osób. Taka mapa może pokazać Ci czy zadania są spójne z Twoim stanowiskiem i jak Twoja praca wygląda na tu i teraz.

Pierwsze refleksje i wnioski nasunęły się szybko. Zauważyłam, że są rzeczy, które zabierają mi dużo czasu, ale wcale nie są najważniejsze. Dzięki temu wiem, że powinnam przyjrzeć się temu obszarowi i usprawnić wykonywanie niektórych zadań.

„Obraz samego siebie wyznacza granice osiągnięć” 

Było też dużo pracy na mocnych stronach, wartościach i ulubionych aktywnościach. Zrozumienie tych trzech obszarów jest bardzo istotne w kontekście pracy, ale nie tylko. Pokazuje to, kim tak naprawdę jesteśmy, co jest dla nas ważne i co lubimy. Warto przyjrzeć się sobie z każdej strony i uwzględniać nie tylko to czego oczekuje od nas praca, ale wyjść poza ramy pożądanych w pracy cech.

  • Mocne strony: pytanie o mocne strony to zmora wszystkich rozmów rekrutacyjnych. Ciężko ludziom mówić o tym, w czym są dobrzy, ale własnie po to są takie warsztaty, żeby pod okiem eksperta pochylić się nad mocnymi stronami swojego charakteru. Wiedza na ten temat jest szalenie istotna i wiąże się z wzrostem naszego dobrego samopoczucia psychologicznego.
  • Wartości: Z ich perspektywy postrzegamy działania, ludzi, zdarzenia jako mniej lub bardziej pożądane. Dotyczy to również pracy i jej składników. Każdy z nas posiada wartości, które w mniejszym lub większym stopniu są dla nas istotne. Dla jednych będzie na pierwszym miejscu rodzina, dla innych osiągnięcia. Jeśli jakieś działania są z nimi niespójne odczuwamy dyskomfort. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby nasza praca była spójna z naszymi wartościami. Są wtedy dla nas motywatorem, wpływają na odczuwane przez nas szczęście i dobrostan.
  • Ulubione aktywności: ulubione zadania w pracy? Tak! Angażowanie tych aktywności w codzienne zadania ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i budowanie poczucia sensu. Przecież fajnie jest wpleść w codzienne zadania aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Nikt nie powiedział, że praca nie jest miejscem na przyjemności.

Taka diagnoza zasobów jest bardzo ważna również z perspektywy pracodawcy, ponieważ można bardzo dobrze poznać swojego pracownika. Wiedza o tym co lubi i co jest dla niego istotne w życiu może okazać się bardzo istotna w przydzielaniu zadań.

Żeby nie było tak kolorowo przyjrzałam się tez barierom, jakie spotykam na swojej drodze w pracy. Bardzo przydatne było rozdzielenie, na które z nich mam wpływ, a które są ode mnie niezależne.

Czy to wszystko ma sens?

Wiadomo nie od dziś, że pracownik odczuwający sens swojej pracy jest bardziej zaangażowany i usatysfakcjonowany, a co za tym idzie lepiej wykonuje swoje zadania i ma niższą absencję w pracy niż pracownicy, którzy tego sensu nie odczuwają.

Próba dopasowania do siebie swojej pracy, daje możliwość nadania jej sensu. Jeżeli widzę, że wykorzystuję w swojej pracy mocne strony i nieustannie się rozwijam, ma ona dla mnie sens. Sama zmiana sposobu myślenia o pracy, pozwala zadbać o to poczucie sensu.

Dopasowanie

Po analizie zadań i wszystkich zasobów, nastał czas na dopasowanie tego wszystkiego do siebie. Sprawdziłam w jakim stopniu realizowane są wszystkie obszary nad którymi szczegółowo popracowałam, w ramach wykonywania konkretnego zadania w pracy. Ile tam było klejenia! To dobry moment, na zastanowienie się jak zwiększyć wykorzystanie swojego potencjału w poszczególnych zadaniach.

Ewolucja, nie rewolucja

Metoda job-craftingu może budzić wiele wątpliwości. Wynikają one z dania większej swobody pracownikowi do wykonywania swojej pracy. Istnieją obawy, że pracownik zacznie przekształcać swoje stanowisko pracy, że będzie robił tylko to co mu się podoba, a nie wykonywał swoje obowiązki. Definicji job-craftingu, jasno mówi o tym, że przekształcanie pracy to nie rewolucja, która ma tworzyć na nowo, lecz zmieniać i korzystać z tego co już teraz mamy. Zdarza się, że zmiany te są tak niewielkie, że nie są nawet zauważalne przez współpracowników. A jak są zauważalne, to potrafią inspirować wszystkich wokół.

Różne badania pokazały, że przekształcanie pracy jest możliwe na wszelakich stanowiskach. Każdy może w codziennych obowiązkach i biurowym otoczeniu znaleźć nawet najmniejsze detale, których zmiana potrafi wpłynąć na zaangażowanie i jakość wykonywanej pracy.

Ja budując swoje domowe biuro, nieświadomie dokonałam takiego przekształcenia. Zamontowanie dodatkowego, kolorowego oświetlenia wpłynęło na jakość i efektywność mojej pracy. Więcej przeczytasz o tym w tekście Lumos! – czyli jak stworzyć kreatywną przestrzeń za 50 zł.

Dziękuję Asi z Warsztatowni Kariery, że w profesjonalny, przystępny i niesamowicie kreatywny sposób pokazała mi czym jest job-crafting. Dzięki wiedzy zdobytej na warsztacie jestem bardziej uważna na zadania, jakie stawia przede mną praca, jaką rolę w niej pełnię i na bariery, których świadomość pomaga znaleźć rozwiązania, które je zminimalizują lub całkowicie usuną.

Moje najważniejsze przemyślenia po warsztacie:

  • Uświadomiłam sobie, że brakuje ludzi w moich zadaniach
  • Po ćwiczeniu z siecią kontaktów, wiem kogo do niej zaprosić, aby pracowało mi się jeszcze lepiej
  • Wartości potrafią być motywatorami
  • Jeszcze bardziej chce mi się brać sprawy w swoje ręce. Warto w swojej pracy modyfikować, sprawdzać, poprawiać, być odpowiedzialnym za swoje stanowisko pracy
  • Wrzucam w codzienne zadania swoje ulubione aktywności!

Do metody job-craftingu podchodzę z wielką ciekawością i z nadzieją patrzę na rynek pracy, który będzie tworzył się obecnie na nowo. Kwarantanna pokazała nam wszystkim, że oddanie większej swobody i elastyczności pracownikom nie zawsze są musi wiązać się z zagrożeniem, a wręcz przeciwnie, może wpłynąć na lepsze wyniki w pracy.

Nie ma nic lepszego, niż pracownik, który widzi sens swojej pracy, z zaangażowaniem wypełnia zlecone mu obowiązki i nie postrzega pracy jako czegoś przymusowego, aby przetrwać. Gdy organizacja,w której pracujemy ma spójne wartości z naszymi. Gdy pracodawca zna swoich pracowników i wykorzystuje nie ich, a ich potencjał w określonych obszarach.

Ktoś powie, żebym zeszła na ziemię, bo nie może być tak kolorowo. Może i nie może. Obojętnie jak będzie, ja i tak wolę zostać tu gdzie jestem i dzielić się z ludźmi pozytywnym myśleniem i inspirować do zmiany. Bo co mi zależy po prostu spróbować?

Tekst powstał na bazie wiedzy zdobytej na warsztacie Kameralny warsztat on-line "Job-crafting w akcji" przeprowadzonego przez Warsztatownię Kariery, książki "Job crafting - nowa metoda budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy" Malwiny Puchalskiej-Kamińskiej oraz Agnieszki Łądki-Barańskiej oraz własnych obserwacji.

Odbierz zniżkę na drugą edycję warsztatu!

Właśnie trwają zapisy na drugą edycję warsztatu on-line wieczorową porą "Job-crafting w akcji". Wszystkie informacje dotyczące programu i ceny znajdziesz właśnie tam oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Aby wziąć udział w warsztacie, kliknij na różowy przycisk i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTAT

W ostatnim polu z pytaniem otwartym, poza odpowiedzią, wpisz hasło ALLIWANT. Dzięki temu, cena wejściówki obniży się o 50 zł!

Cena obejmuje udział w 8-godzinnym warsztacie wraz z indywidualną 45-minutową konsultacją, wszystkie niezbędne materiały oraz zaświadczenie uczestnictwa w spotkaniu. Komfort pracy dodatkowo zapewni kameralna grupa (maksymalnie 6 uczestników).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *